جزئیات خبر


در گفت و گو با مدیرعامل شرکت مسکن و عمران قدس رضوی مطرح شد؛

آزادراه مشهد چناران؛ شاهرگ حیاتی ورود زائران به مشهد

آزادراه مشهد چناران؛ شاهرگ حیاتی ورود زائران به مشهد
1396/6/25

اجرای پروژه آزادراه مشهد چناران از جمله اقدامات ارزشمند در راستای رفاه حال زائران آقا علی‌بن موسی‌الرضا(ع) به شمار می‌رود که با تصویب هیئت وزیران، وزارت راه و شهرسازی و پس از آزادسازی حریم و محور، در دستور کار قرار گرفت. پیمان‌کاری این پروژه بزرگ که در واقع شاهرگ حیاتی ورود زائران و مسافران به مشهد به حساب می‌آید، بر عهده شرکت مسکن و عمران قدس رضوی می‌باشد. در گفت و گو با محمدرضا رئیسی؛ مدیرعامل این شرکت، به ویژگی‌های فنی و مزایای این پروژه پرداخته‌ایم.
1-عملیات اجرایی آزادراه مشهد چناران توسط شرکت مسکن ‌و عمران رضوی در دهه کرامت امسال آغاز شد، درباره ویژگی‌های فنی این پروژه توضیح بفرمایید.
با نظر وزارت راه و شهرسازی، آزادراه مشهد – چناران – قوچان به طول تقریبی 120 کیلومتر از طریق انعقاد قرارداد مشارکت با آستان قدس رضوی، در دستور کار قرار گرفت که در گام نخست، مقرر شد آزادراه محور مشهد چناران به طول تقریبی 50 کیلومتر و طی 3 سال احداث شود. این آزادراه دارای 3 باند رفت، 3 باند برگشت، یک باند توقف به همراه جزیره میانی است که باندهای رفت و برگشت را از یکدیگر جدا می‌کند. کارفرمای پروژه، وزارت مسکن و شهرسازی است و مقدمات تفاهم‌نامه آن نیز در سال گذشته پس از بررسی و مطالعات صورت گرفته برای دستیابی به بهترین مسیر با شرکت مسکن و عمران قدس رضوی به امضا رسید.
2-آستان قدس رضوی چه نقشی در مشارکت و سرمایه‌گذاری آزادراه مشهد چناران دارد؟
در این پروژه علاوه بر این که، شرکت مسکن و عمران قدس رضوی پیمان‌کاری آن را بر عهده دارد، آستان قدس رضوی برای خدمت رسانی به زائران، حدود 70 درصد از سرمایه‌گذاری پروژه را انجام می‌دهد.
3-احداث این آزادراه، علاوه بر تسهیل ورود زائران به مشهد، روی مسیرهای ارتباطی مشهد با سایر استان‌ها چه تاثیری دارد؟
محور مشهد چناران، علاوه بر این که تأمین‌کننده مسیر ارتباطی مشهد با خطه سرسبز شمال و استان‌های غربی کشور همچون اردبیل و آذربایجان است، ارتباط شهرهای مهمی چون قوچان، چناران، بجنورد و اسفراین را با شهر مشهد مقدس برقرار می‌کند.
4-احداث این آزادراه چه تاثیری در کاهش حجم عمده‌ بار ترافیک این محور دارد؟ ترافیکی که به دلیل وجود سکونت‌گاه‌های متعدد غیر رسمی و شهرک‌های حاشیه‌ای در اطراف آن ایجاد شده است.
وجود کارخانه‌های صنعتی متعدد در این مسیر از جمله صنایع مستقر در شهرک صنعتی توس، نیروگاه توس، شهر تاریخی توس، شهر جدید گلبهار و صنایع کوچک در مسیر این بزرگراه، از عمده جاذبه‌های ترافیکی بوده و از دلایلی است که باعث شده ترافیک این بزرگراه به ویژه در حد فاصل شهر مشهد تا چناران، از حجم بالایی برخوردار باشد. مسیر ارتباطی مشهد با دو پایانه مرزی باجگیران و لطف‌آباد نیز از این بزرگراه می‌گذرد که بر اهمیت مسیر می‌افزاید. به دلیل حجم بالای تردد و تراکم کاربری¬ها و دسترسی¬های حاشیه¬ای، وضعیت تردد وسایل نقلیه در این محور مطلوب نبوده و در بیشتر ساعات روز با تراکم ترافیک و بروز تصادفات همراه است. لذا نتایج مطالعات ترافیکی و وضعیت سطح سرویس محور مشهد چناران، نشان می‌دهد احداث آزادراه در این حدفاصل ضروری است. بالا رفتن ایمنی سفر و کاهش تصادفات، افزایش قابل توجه در گنجایش ترافیک، برخورداری بهتر اهالی منطقه از خدماتی همچون بهداشتی و آموزشی و همچنین ارایه خدمات حاشیه¬ای مسیر مانند مجتمع خدمات رفاهی، پمپ بنزین، پارک خدمت زائر و... از جمله سایر مزایای بی‌شمار این پروژه به شمار می‌رود.
 
5-از طرفی نقش این آزادراه را در راستای رونق فعالیت‌های تولیدی نمی‌توان نادیده گرفت. در این‌باره توضیح بفرمایید.
همین‌طور است، رونق فعالیت‌های تولیدی در منطقه به دلیل ایجاد تسهیلات جدید حمل و نقل با توجه به پتانسیل‌های موجود، تبدیل آن‌ها از حالت بالقوه به بالفعل و نیز بالا رفتن سطح زندگی و سطح فرهنگی منطقه به خاطر تسهیل در ارتباطات، خواهد بود.
6-یکی از تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های اقتصادی مقاومتی، اشتغال‌زایی است، این پروژه زمینه ایجاد اشتغال برای چند نفر را فراهم می‌کند؟
تا پایان عملیات ساخت و بهره‌برداری آزادراه مشهد چناران، برای 2 هزار نفر اشتغال‌زایی ایجاد خواهد شد.
تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
235-96

نظر شما