جزئیات خبر


مدیرعامل شرکت عمران و مسکن آستان قدس رضوی:

قطعه 4/الف راه‌آهن قزوین انزلی رشت، جزء اصلی‌ترین محورهای ریلی کشور است

قطعه 4/الف راه‌آهن قزوین انزلی رشت، جزء اصلی‌ترین محورهای ریلی کشور است
1396/6/12

مدیرعامل شرکت عمران و مسکن آستان قدس رضوی گفت: قطعه 4/الف راه آهن قزوین – انزلی - رشت، جزء اصلی‌ترین محورهای ریلی کشور است.
محمدرضا رئیسی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: این پروژه به طول 65/14 کیلومتر، بخشی از طرح عظیم راه‌آهن قزوین – رشت – انزلی – آستارا و جزو حلقه‌های مفقودی ریلی ایران به شمار می‌رود که با پیمان‌کاری شرکت مسکن و عمران قدس رضوی در حال انجام است.
وی با اشاره به پیشرفت بیش از 95 درصدی این پروژه گفت: پروژه قطعه 4/الف، در تابستان سال جاری به پایان می‌رسد.
رئیسی ادامه داد: با توجه به سختی کار در شرایط جغرافیایی قزوین – رشت، این محور ریلی از منطقه کوهستانی و جنگلی عبور می‌کند و پیچیدگی‌های فنی بسیار زیادی دارد و این قطعه بدلیل اقلیم ژئوفیزیک منطقه، سخت ترین قطعه از نظر اجرای تونل ها بوده است.
وی اضافه کرد: در این محور، 8 دستگاه تونل به طول حدود 4 کیلومتر وجود دارد و از پل‌های بزرگ آن می‌توان به یک دستگاه پل خاص 480 متری بر روی رودخانه سپیدرود و 2 دستگاه به طول‌های 150 متر اشاره کرد که وجود پل‌ها و تونل‌های متعدد ساخت پروژه را دشوار کرده است.
رئیسی با بیان این که محور قزوین – رشت، جنوب کشور را به شمال و کشورهای آسیای میانه متصل می‌کند، افزود: راه‌آهن قزوین – رشت و امتداد آن به آستارا و کشور آذربایجان، اتصال دیگری بین ایران و کشورهای اروپایی است، لذا قطعه 4/الف، پروژه‌ای استراتژیک برای ایران و کشورهای همسایه محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: قرار گرفتن این مسیر در محور کریدور شمال - جنوب و اتصال بندر انزلی به خلیج فارس، از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این خط آهن می‌باشد که علاوه بر ترانزیتی بودن مسیر مذکور، این خط آهن، مسیری گردشگری و یکی از زیباترین مسیرهای ریلی کشور خواهد شد.
رئیسی، این‌ راه‌آهن را ظرفیتی مناسب در حوزه حمل و نقل و ترانزیتی کشور دانست و افزود: ایجاد درآمد سرشار و اشتغال مولد، بخشی دیگر از مزیت‌های این پروژه به شمار می‌رود.
مدیرعامل شرکت عمران و مسکن آستان قدس رضوی ادامه داد: سرعت سیر در این راه‌آهن برای قطارهای باری 120 و برای قطارهای مسافری 160 کیلومتر بر ساعت است و با اتمام این پروژه، بخش عمده‌ای از بار و مسافر از جاده به ریل منتقل خواهد شد.
206-96

نظر شما