جزئیات خبر


مدیر پروژه قطعه ۴/الف راه آهن قزوین-رشت خبر داد:

پیشرفت 93 درصدی زیرساخت‌های راه آهن قزوین-رشت

پیشرفت 93 درصدی زیرساخت‌های راه آهن قزوین-رشت
1396/3/10

مدیر پروژه قطعه ۴/الف راه آهن قزوین-رشت از پیشرفت 93 درصدی زیرساخت‌های این راه آهن خبر داد.
به گزارش آستان نیوز، محمدرضا قهرمانی با بیان اینکه احداث طرح ملی راه آهن قزوین –رشت – انزلی از سال 1384 کلید خورده است، گفت: پروژه قزوین-رشت-انزلی 205 کیلومتر است که بوسیله آن کلیه خطوط ریلی بین اللملی کشور به شهر بندری انزلی متصل می‌شود، در واقع محور ترانزیتی کریدور شمال – جنوب کشور است که بخش وسیعی از کشورهای آسیائی و اروپائی را در برخواهد گرفت.
وی ابراز کرد: کارفرمای این پروژه شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور می‌باشد و پیمانکار آن شرکت مسکن و عمران قدس رضوی است.
قهرمانی با بیان اینکه این طرح تا کنون پیشرفتی 93 درصدی در امر زیرسازی و پیشرفت 67 درصدی در عملیات روسازی (ریل گذاری) داشته است، گفت: با برنامه زمانبندی ابلاغی به کلیه پیمانکار و مشاوران فعال در پروژه مقرر شد تا این خط راه آهن قبل از پایان نیم سال اول 96 به بهره برداری کامل برسد.
وی با اشاره به اینکه اجرای این پروژه به دلیل عبور از مناطق کوهستانی از پیچیدگی خاصی برخوردار است، عنوان کرد: در مسیر 164 کیلومتری ایستگاه سیاه چشمه قزوین تا کلانشهر رشت که 60 درصد کوهستان  و 40 درصد دشت تشکیل شده است، 52 دستگاه تونل و 80 دستگاه پل بزرگ ساخته شده است.
قهرمانی با اشاره به اینکه قطعه 4/الف راه آهن قزوین رشت با طول ۱۶۴ کیلومتر دارای 8 دستگاه تونل به طول 4 کیلومتر، 3 دستگاه پل خاص به طول780 متر در تقاطع با رودخانه سفید رود و 49 دستگاه آبرو می‌باشد، تصریح کرد: این پروژه با توجه به شرایط عملیات اجرائی در مناطق کوهستانی دارای مقادیر قابل توجهی ترانشه برداری در مجاورت کوهپایه‌ها، مناطق مسکونی شهری، رودخانه سفید رود و خاکریزی در بستر کبیر جلگه آبرفتی سفید انجام گرفته است.
مدیر پروژه قطعه /۴الف راه آهن قزوین-رشت کاهش تلفات جاده‌ای، کاهش مصرف سوخت(منابع ملی کشور)، توسعه حمل و نقل آسان و ارزان ، اشتغال زائی و ... را از دیگر مزیت‌های ساخت این خط راه آهن دانست.
لازم به یادآوری است؛ شرکت مسکن و عمران قدس رضوی از پیمانکاران بین و المللی، توانمند و صاحب نام در عرصه پروژه‌های بزرگ همچون راه، راه آهن، سد سازی، شهرسازی، ساخت بناهای ملی و مذهبی کشور می‌باشد و همواره از سال‌های اول شکوفائی انقلاب اسلامی در سایه عنایات حضرت امام علی ابن موسی الرضا(ع) در امر آبادانی ایران اسلامی با وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، وزارت نفت و سایر ارگان‌ همکاری داشته است.
67-96

نظر شما